+90 505 909 7199

Düzenli aralıklar ile Umre Turları’na giden birisi olsanız dahi gerek Mescid-i Harem gerekse bizatihi Kabe i Muazzama’da oldukça fazla gözden kaçan detay bulunmaktadır. Son yıllarda bunlar bazı tarihçiler tarafından kitaplaştırılsa da bizde burada bir kez daha paylaşmak istedik ki bu manevi değeri olan yerler orada kalış süresinde mümkün olduğunca ziyaret edilebilsin.

1- Mültezem

Kabe kapısı ile Hacer ül Esved arasında bulunan yaklaşık 2 metre genişliğinde bir yer olup, sünnet olan yanağın, ellerin ve göğsün yapıştırılarak dua edilmesidir. Burada yapılan dualar geri çevrilmez. Hz. Ömer(r.anh), tavafını bitirdikten sonra buraya gelmiş bu şekilde dua ettikten sonra ben Rasulullah(sav)efendimizden böyle gördüm demiştir.

multezem


2-Makam-ı İbrahim 

 

3-Hacer ül Esved(Siyah Taş)

 

4-Hicri Ismail yada Hatim

Bu kısın aslında Hz.Ibrahim döneminde yapılan dikdörtgen şeklindeki Kabe’nin iç kısmıdır. Günümüzde her ne kadar etrafı ay şeklinde mermer bir duvar ile çevrelense de Efendimiz aleyhisselamın hadisi ile sabit olup Kabe’den sayılmaktadır. Tarih boyunca oldukça fazla önemli olaya şahitlik eden bu mekan aynı zamanda Hz.Peygamber(sav) dededi Seyydina Abdulmuttalib’in istirahat etmeyi en sevdiği yer olup; yine bir gece burada uyurken, çok evvelden kaybolan Zemzem’in yeri gösterilmiştir.

Hatim Kabe

5-Makam-ı Cebrail

Burası normalde Kabe’nin hemen yanıbaşında minik bir çukur alan iken son yapılan tadilatlarda ise eğri mermerin altında kalmıştır. Ancak oradaki taşlar itina ile alınıp mermerin üzerine konuşmuştur. Burası Cebrail aleyhisselamın Efendimiz(sav)’e namazın nasıl kılınacağını öğrettiği yerdir.

6-Mizan(Altınoluk)

 

7-Rüknü Yemani

 

8-Bir-i Zemzem(Zemzem kuyusu)

 

WhatsApp chat