+90 505 909 7199
Ravza Medine
Süre: 10 Gün
Available Seat: 100
Fiyat: 3.450 SAR
İletişim

Her hafta düzenli olarak İstanbul çıkışlı gruplarımız ile 10 Günlük Umre turlarımız her bütçeye uygun umre fiyatları ile sizlerin hizmetinde. Alt kısımda Medine varışlı örnek umre tur programını inceleyebilirsiniz. Bunun dışında uygunluğa göre bazı varışlarımız Cidde havalimanı üzerinden doğrudan Mekke’ye de olabilmektedir. Mekke varışlı programlar önceden bilgilendirilip Türkiye’den uçağa binmeden evvel hocalarımızın yardımı ile ihramlarımızı giyerek yola çıkmamız gerekmektedir. Ziyaretler ise tamamen aynı olmakla birlikte sadece sıralaması değişmekte ve önce Mekke sonrasında Medine ziyaret edilip Medine havalimanından Türkiye’ ye dönüş yapılmaktadır.

Medine Varışlı Umre Turları Taslak Programı

1.Gün –İstanbul Medine

Anadolu’nun değişik vilayetlerinden gelen misafirlere uygun iç hat bağlantı uçuşları ayarlanıp belirtilen buluşma saatinin öncesinde İstanbul’da olabilmeleri sağlanır. Varışları sonrasında onlarda Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde belirtilen buluşma noktasında hazır olurlar.
Yurt dışı çıkış harç pullarımız yine Havalimanın’da bulunan bankodan tedarik edildikten sonra kafile sorumlumuz ile birlikte kayıt ve bagaj işlemlerinin ardından Medine’ye gidecek uçağımıza binmek üzere pasaport kontrol noktasından geçerek belirlenen kapıya geçiyoruz. İlk varışımız Medine olduğundan ihramlı olarak değil de normal kıyafetlerimiz ile gidiyoruz. Varışımıza müteakip Medine otelimize ulaşım ve odalarımıza yerleşme. Bir miktar istirahat ve hazırlık yaptıktan sonra belirtilen saatte otel girişinde hocamız ile buluşup Peygamber Efendimizin medfun bulunduğu Ravza-ı Mutahhera da selamlama ve genel bilgilendirme sonrasında serbest zaman. Bayan Umreciler bayan sorumlu eşliğinde ayrı kısımdan mescid’e giriş yapacaklardır. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Not: Varış saatimizde olabilecek farklılık dolayısıyla Medine sorumlumuz gezi programı üzerinde değişiklik yapabilir. Lütfen hocanızdan alacağınız son onay ile hareket ediniz.

2.Gün-Medine Mescid-i Nebevi ve Yakın Çevre Ziyaretleri

Sabah namazını Mescid-i Nebevi de cemaat ile eda etmemize müteakip beyler ile belirlenen kolay bir noktada buluşuyoruz. Öncelikle Peygamber Efendimiz Aleyhisselam ve yanı başında medfun bulunan iki Sahabe-i Güzin efendilerimiz: Hazreti Ebubekir(radıyallahu anhum) ve Hazreti Ömer(r.anh) efendilerimizi selamlayıp ziyaret edildikten sonra Peygamberimizin yakınları ve Ashab-ı Güzin efendilerimizin kabirlerini ziyaret için Cennet ül Baki kabristanına yürüyoruz. Sonrasında otelimizde kahvaltı edip, sıcak fazla bastırmadan yakın ziyaretlerimizi yapmak için hocamız ile birlikte yine yürüyerek Mescid-i Ğamame, Hz. Ebubekir Mescidi, Hz.Ömer Mescidi, Kur’an Müzesi (münferit olarak da gezilebilir) ve Efendimiz Aleyhisselam’ın dünyadan irtihalinden sonra Hazreti Ebubekir (R.anh) sahabeden topluca biat aldığı yer olan Beni Saide gölgeliğinde bir süre dinlenip genel bir bilgilendirme alacağız. Öğle namazımızı Mescid’de eda ettikten sonra serbest zaman. Efendimiz Aleyhisselamın Cennet bahçesi diye belirttiği yeşil halı üzerinde namaz kılarak yada diğer müsait kısımlarda varsa kaza namazları kılarak, Kur’an okuyarak ve bol bol salavat-ı şerife getirerek vakit geçirebiliriz.

*Burada dikkat etmemiz gereken kimin manevi huzurunda ve mescidinde olduğumuzu unutmamak ve ona göre davranmaktır. Etrafımızda akan onbinlerce insanın şekli şemali, giyim kuşamı ile değilde kendi ahvalimize dikkat edip edep içerisinde hareket edersek elbette istifademiz çok olacaktır.

3.Gün- Medine Genel Ziyaretler

Sabah kahvaltısının ardından belirtilen saatte otelimizin girişinde buluşup tahsis edilen araçlarımız ile İslam tarihinin ilk mescidi olan Küba Mescidi, Uhud Harbi’nin yapıldığı yerde bulunan Okçular Tepesi, Peygamberimizin amcası olan Hz. Hamza’nın da kabrinin bulunduğu Uhud şehitliği ve Uhud dağını karşıdan ziyaret ettikten sonra İki kıbleli mescid olarak da bilinen ve nazil olan bir ayet ile kıblemizin Kudüs’deki Mescid-i Aksa’dan Mekke’deki Kabe’ye alındığı Mescid-i Kıbteyen’i ziyaret; iki rekat Tahiyyat ül Mescid(Mescid Namazı) eda ettikten sonra Yedi Mescitler olarak da anılan Hendek savaşı bölgesine geçiyoruz. Burada Tevhid mescidini ziyaret ettikten sonra genel bir bilgilendirme  ve otelimize geri dönüyoruz.

*Birçok milletten Umreci’nin ziyaret ettiği bu yerlerde aracınızda belirtilen saatte bulunursanız daha seri bir şekilde ve hava fazla ısınmadan ziyaretlerimizi bitirebiliriz.

***Arzu eden misafirler için öğle namazından sonra hurma bahçesine gezi tertip edilebilir.

4.Gün-Medine-Mescid-i Nebi

Tüm günümüzü serbest olarak ibadetlere ayırıp edep ile ziyaretlerimize devam edebiliriz. Sabah kahvaltısı ve Akşam yemeği otelimizde.

5.Gün- Medine’den Mekkeye Hareket/ İhrama Giriş

Sabah namazımızı Mescid-i Nebevi’de kılıp veda ziyaretimizi yaptıktan sonra otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında gusül abdestimizi alıp İhramlarımız giyip çantalarımız ile otel lobisinde buluşuyoruz. Hocamızın yapacağı ihram ve yolculuk hakkında genel bilgilendirme sonrasında valizlerimizi otobüse yükleyip Medine’nin hemen çıkışında bulunan Zülhuleyfe Mescidine gidiyoruz. Varış sonrası 2 rekat ihram namazı kılarak tekbir ve telbiyeler ile Umremize başlıyoruz. Bu dakikadan itibaren birçok helal olan hal ve hareket bize Rabbimizin bir emri olarak haram hükmüne geçmiş bulunmaktadır. Bu durum 5-6 saat süren Mekkeyolculuğumuz sonrasında Kabe’yi tavaf edip, Safa ve Merve tepeleri arasında Say yapıp sonrasında traş olup ihramdan çıkmamıza kadar devam edecektir. İhram ve ihram yasakları hakkında daha detayları anlatım da sitemizde bulabilirsiniz. Ancak en fazla yapılan hatalardan olan saç ve sakal ile oynanmaması yada kokulu sabun vesaire kullanmaması için kısaca uyaralım. Türkiye’den ayrılmadan kendimize kokusuz zeytinyağı sabunlarından temin edip çantamızın bir köşesinde tutabiliriz ki ihtiyaç durumunda kullanabilelim. Yolculuk esnasında öğle namazı ve atıştırmalık için mola verilecektir.

İkindi namazı öncesinde Mekke şehrine varış ve otelimize yerleşme 1 saatlik abdest tazeleme ve istirahat sonrasında Mescid-i Hareme geçiyoruz. Peygamber Efendimizin evinin önünde yada hocamızın uygun gördüğü başka bir noktada kısa bir bilgilendirme sonrasında Kabe’yi selamlama, ilk duamızın yapılması sonrasında Umre tavafımıza niyet edip grup hocamız eşliğinde Kabe’yi tavaf etmeye başlıyoruz. Burada yine hatırlatmakta fayda var. Sol omuzumuz kati surette Kabe den başka yöne dönmeyecektir. Bu hatayı arkasında bir yakını veya arkadaşı olan Umreciler gaflette yapmakta ve tavaflarının geçersiz sayıldığını bilmemektedirler. Tavaf esnasındaki duaları ister size Umre öncesinde verilen kitapçıktan isterseniz umre hocanızın söylediklerini tekrar ederek okuyabilirsiniz. Yedi şavt olarak tavafımızı tamamladıktan sonra iki rekat tavaf namazı ve kana kana zemzem suyundan yudumladıktan sonra Safa ve Merve tepeleri arasında Say denilen 3 gidiş 4 dönüşten müteşekkil Hacer validemize mutabaat olarak yürüme ibadetimizi yapacağız. Gerek tavaf gerekse Say esnasında bu kadar mesafeyi yürüyemeyecek ileri yaştaki adaylarımız için ücretli olarak kiralanabilen taşıyıcılar hocanız yardımıyla ayarlanabilir. Genel manada her ikisini 150 riyal bir rakama yapmaktadırlar. Say sonrasında beyler hemen dış kısımda bulunan berberlere geçip orada tıraş olup ihramdan çıkabilirler. Bayan misafirler ise otele dönüp orada saçlarını kesip ihramdan çıkmaları gerekmektedir. Sonrasında otelimizde istirahat ve geceleme.

Not: Her ne kadar orada birçok insanın bir kenarda saçlarını kesip ihramdan çıkmaya çalıştığına şahitlik etsek de bunun edebe aykırı bir hal olduğunu belirtmek isteriz. Ancak kutsal beldelerin ziyareti esnasında genel adap olan kimin ne yaptığına bakmamak gerektiğini kendimize şiar edinmemiz gerektiğini hatırlatalım ve biz doğru olanı yapalım.

6. Gün –Mekke Genel Ziyaretler

Sabah namazımı Mescid-i Haram da eda edip otelimizde kahvaltımızı yaptıktan sonra genel ziyaretler için belirtilen saatte otelimizin önünde hocamız ile buluşup aracımız ile yola çıkıyoruz. Tekrar Umre yapmak isteyen misafirler odalarında Gusül abdestlerini alıp ihramları giyip yapacağımız Arafat ziyaretinden tekrar ihrama girebilirler. Umre yapmak istemeyen misafirler normal kıyafetleri ile ziyarete katılabilirler. Peygamber Efendimiz ve Hazreti Ebubekir efendimizin hicret sırasında Mekkeli müşriklerden saklanmak için çıktıkları Sevr Dağına uzaktan görüp sonrasında Hac zamanı milyonlarca Hacı tarafından akın edilen Müzdelife, Mina ve şeytan taşlama mahallerini aracımızdan gördükten sonra Arafat’a geçiyoruz. Arzu eden misafirler burada ihrama girip, gezi sonrasında kendi başlarına tekrar Umre yapabilirler. Cebel-i Rahme denilen kayaların üzerinde hocamızın bilgilendirmesi sonrasında tanınan serbest zamanda bir süre kendi halimizde tefekkür yapıp, Rabbimize gönülden bir tevbe edebiliriz. Sonrasında Peygamber efendimizin(sav) cahilliyye toplumundan uzaklaşarak uzlete çekildiği ve ilk ayetlerin nazil olduğu Hira Mağarası’nın bulunduğu Nur dağının eteklerinde hocamızdan kısa bir bilgilendirme yapılacak. Mağaraya çıkmak ciddi bir efor gerektirdiğinden ve grupta her yaştan umreci olduğundan buraya çıkılmamaktadır. Ancak arzu eden umreciler kendileri mahallenin üst kısmına kadar özel araç ile gelip yukarıya tırmanıp ziyaret yapabilirler.

Bu günkü ziyaretimizin son durağı ise Cennetül Ma’la(Mualla olarak da bilinir) kabristanında başta Peygamberimizin ilk şerefli zevcesi Hatice Annemizin ve diğer sahabe efendilerimizin kabirlerini dışarıdan ziyaret ediyoruz. Cin Mescidini ziyaretimiz sonunda Kabe’ye öğlen namazına geçiyoruz.

Arafat’ta ihrama girmiş olan misafirler öğle namazına müteakip olarak umreleri kendi başlarına yapabilirler. Nafile tavaf ve diğer ibadetler için serbest zaman. Akşam yemeği otelimizde.

7.Gün-Mekke Serbest Zaman- Bireysel İbadetler- Bireysel Umre Yapılması

Tüm gün serbest zaman. Arzu eden umreciler Mescid-i Haram içerisinde Kabe’yi tavaf edebilir yada Mescid-i Aişe olarak da bilinen Mikat sınırı olan Tenim Mescidi’ne kendi başlarına taksi ile gidip ihrama girip tekrar tekrar umre yapabilirler. Mekke’de normal taksiler dışında oldukça fazla taksicilik yapan sivil araçlar mevcuttur. Çok uygun fiyatlara sizi Mikat sınırına götürüp orada 10 dakika sizin ihram namazı bekleyip, sonrasında Kabe’ye tekrar bırakırlar. Umrenizi tamamladıktan sonra otelinize dönüp istirahat edebilirsiniz.

8. Gün-Mekke Serbest Zaman- 

Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra, öğle yemeği kumanya olarak verileceğinden restaurant kısmından temin edebilirsiniz. Tüm gün serbest zaman.

9. Gün-Mekke Serbest Zaman

Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra, öğle yemeği kumanya olarak verileceğinden yemekhane kısmından temin edebilirsiniz. Tüm gün serbest zaman.

10.Gün-Türkiye’ye Dönüş

Uçuş saatimize göre otelimizden ayrılıp havalimanına geçiyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından İstanbul’a hareket. Varış sonrasında farklı şehirlere gidecek misafirlerin iç hatlar terminaline geçişleri için personelimiz yönlendirme yapacaktır.

WhatsApp chat