Whatsapp Destek

+90 532 205 9135

Lokasyon

Fatih, İstanbul

Çalışma Saatleri

09.00 - 18.00

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Umre Turları Programları süre olarak değişiklik gösterse de gerek Cidde/Mekke başlangıçlı olanlar gerekse Medine başlangıçlı olanlar genel olarak aynı olmaktadır. Sonuç olarak bir Umre’nin tamamlanması yaklaşık olarak 2-3 saat arası sürmektedir. Geri kalan zamanlar ise tekrar tekrar Umre yapılmasına, nafile tavaf ve ibadetlere, Mekke ve Medine’deki diğer manevi değeri olan yerlerin ziyaret edilmesine ayrılmaktadır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Medine Varışlı Umre Turları Taslak Programı

1.Gün –İstanbul Medine

Grup hocamız ve acente görevlilerimiz ile Umre Turu tarihinize göre belirlenecek olan Istanbul Yeni Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar terminalinde buluşma. (Tüm bu detaylar sizinle aynı tarihte Umre yapacak misafirler için oluşturulacak Whatsapp grubumuzdan paylaşılacaktır.) Pasaport ve Umre kimlik kartlarımızı hocamızdan teslim alıp, hep birlikte havalimanında bulunan bankodan yurtdışı çıkış harç pullarımızı tedarik ettikten sonra kafile sorumlumuz ile birlikte check-in / kayıt ve bagaj işlemlerinin ardından Medine’ye gidecek uçağımıza binmek üzere pasaport kontrol noktasından geçerek belirlenen kapıda uçağımızı beklemeye başlıyoruz. İlk varışımız Medine olduğundan ihramlı olarak değil de normal kıyafetlerimiz ile gidiyoruz. Varışımıza müteakip Medine otelimize ulaşım ve odalarımıza yerleşme. Bir miktar istirahat ve hazırlık yaptıktan sonra belirtilen saatte otel girişinde hocamız ile buluşup rehber dinleme setlerimizi teslim alıyoruz. Peygamber Efendimizin medfun bulunduğu Ravza-ı Mutahhera da selamlama ve genel bilgilendirme sonrasında serbest zaman. Bayan Umrecilerimiz hocamız erkek umrecileri Ravzaya götürüp getirene dek yaklaşık olarak 15 dakika yeşil kubbe karşısında oturup beklerken ziyaretlerini uzaktan yapabilirler. Bayanlar kısmı Mescid içerisinde daha arkada kaldığı için belirli saatler dışında Ravza ziyareti yapamamaktadırlar. Hocamız ile birlikte bayanlar girişine kadar götürülüp ziyaret saatleri hakkında bilgi aldıktan sonra ibadet ve ziyaretler için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Not: Varış saatimizde olabilecek farklılık dolayısıyla Medine sorumlumuz gezi programı üzerinde değişiklik yapabilir. Lütfen hocanızdan alacağınız son onay ile hareket ediniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

2.Gün-Medine Mescid-i Nebevi, Cennet ul Bakî Kabristanı, Ğamame Mescidi, Amberiye Mescidi, Hz. Ebubekir, Hz. Ali ve Hz. Ömer Mescidleri

Sabah namazını Mescid-i Nebevi de cemaat ile eda etmemize müteakip belirlenen bir noktada buluşuyoruz. Öncelikle hep birlikte bahçeden Peygamber Efendimiz Aleyhisselam ve yanı başında medfun bulunan iki Sahabe-i Güzin efendilerimiz: Hazreti Ebubekir(radıyallahu anhu) ve Hazreti Ömer(r.anh) efendilerimizi selamlayıp ziyaret edildikten sonra Peygamberimizin yakınları ve Ashab-ı Güzin efendilerimizin kabirlerini ziyaret için Cennetul Bakî kabristanına yürüyoruz. Ziyaret için bayanlara müsaade edilmediğinden ötürü bayan Umrecilerimizi kabirleri uzaktan görüp rehber dinleme sistemi vasıtasıyla hocamızın sesini de duyup selamlayabilecekleri uygun bir noktaya bıraktıktan sonra beyler ile birlikte Cennet ul Bakî kabristanı içerisine giriyoruz. Burada Efendimiz Aleyhisselâmın ard arda 2 kız evladı ile evlenip damadı olma şerefine erişen ve bu sayede Zinnureyn( iki nurlu) künyesi verilen Hazreti Osman bin Affan başta olmak üzere, Efendimiz Aleyhisselâmın ehl-i beyti yani zevceleri, evlâtları, torunları ve halaları başta olmak üzere Ashab-ı Güzin Efendilerimizin, şehitlerin ve nice din büyüğünün kabirlerini ziyaret edeceğiz.  Sonrasında otelimizde kahvaltı edip, sıcak fazla bastırmadan yakın ziyaretlerimize devam etmek için hocamız ile birlikte yine yürüyerek Mescid-i Ğamame, Hz. Ebubekir Mescidi, Hz.Ömer Mescidi, Amberiyye Mescidlerini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Efendimiz Aleyhisselam’ın dünyadan irtihalinden sonra 4 Halife’nin ilki olan Hazreti Ebubekir (R.anh) efendimizin Ashab-ı Güzin efendilerimizden topluca biat aldığı yer olan Beni Saide gölgeliğinde bir süre dinlenip genel bir bilgilendirme alacağız. Öğle namazımızı Mescid’de eda ettikten sonra serbest zaman. Efendimiz Aleyhisselamın Cennet bahçesi diye belirttiği yeşil halı üzerinde namaz kılarak yada diğer müsait kısımlarda varsa kaza namazları kılarak, Kur’an okuyarak ve bol bol salavat-ı şerife getirerek vakit geçirebiliriz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

*Burada dikkat etmemiz gereken kimin(aleyhisselâtu ves selam) manevi huzurunda ve Mescidinde olduğumuzu unutmamak ve ona göre davranmaktır. Etrafımızda akan onbinlerce insanın şekli şemali, giyim kuşamı ile değilde kendi ahvalimize, halimize ve hareketlerimize dikkat edip edep içerisinde hareket edersek elbette istifademiz daha fazla olacaktır. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

3.Gün- Medine Genel Ziyaretler- Mescid-i Kubâ, Mescid-i Kıbleteyn, Uhud Şehitliği, Yedi Mescitler

Sabah kahvaltısının ardından belirtilen saatte otelimizin girişinde buluşup tahsis edilen araçlarımız ile Hicret esnasında Efendimiz’in Medine dışında ilk vâsıl olup 3 gün kadar konakladığı ve ilk inşa edilen mescid olan Kubâ Mescidini ziyaret. Hocamızın yapacağı anlatım sonrasında namaz ve dua için 10 dakika serbest zaman. Sonrasında İlk Cuma namazını kıldığı Ranuna vadisinde inşa edilen Cuma Mescidi ziyareti yapıyoruz. İki kıbleli Mescid olarak da bilinen ve nazil olan bir ayet ile kıblemizin Kudüs’deki Mescid-i Aksa’dan Mekke’deki Kâbe’ye alındığı Mescid-i Kıbteyen’i ziyaret; iki rekat Tahiyyat ul Mescid (Mescid Namazı) eda ettikten sonra Yedi Mescitler olarak da anılan Hendek savaşı bölgesine geçiyoruz. Hendek savaşı hakkında bilgilendirme sonrasında Uhud Harbi’nin yapıldığı yerde bulunan Okçular Tepesi, Peygamberimizin amcası olan Hz. Hamza’nın ve Akabe biatı sonrasında Medine’ye ilk hicret eden, Medinelilere imamlık yapan ve Uhud harbinde şehit olan sahabe efendimiz Mus’ab bin Umeyr (R. Anh)in kabrinin bulunduğu Uhud şehitliği ve Uhud dağını ziyaret ettikten sonra namaz için kısa bir süre serbest zaman. Sonrasında birçok kişi tarafından bilinmeyen Osmanlı şehitliğini ziyaret edip, ecdadımıza fatihalar ve ihlas-ı şerifeler hediye ediyoruz. Otelimize dönüş yolunca Mescid-i İcabe ziyareti.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

***Arzu eden misafirler için öğle namazından sonra hurma bahçesine gezi tertip edilebilir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

4.Gün-Medine-Mescid-i Nebevi

Tüm günümüzü grup hocamız ile birlikte Mescid-i Nebevi’de Ravza-ı Mutahhera’da ibadet ve ziyaret ile geçiriyoruz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

5.Gün- Medine’den Mekkeye Hareket/ İhrama Giriş

Sabah namazımızı Mescid-i Nebevi’de kılıp veda ziyaretimizi yaptıktan sonra otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında gusül abdestimizi alıp İhramlarımız giyip çantalarımız ile otel lobisinde buluşuyoruz. Hocamızın yapacağı ihram ve yolculuk hakkında genel bilgilendirme sonrasında valizlerimizi otobüse yükleyip Medine’nin hemen çıkışında bulunan Zülhuleyfe Mescidine gidiyoruz. Varış sonrası 2 rekat ihram namazı kılarak tekbir ve telbiyeler ile Umremize başlıyoruz. Bu dakikadan itibaren birçok helal olan hal ve hareket bize Rabbimizin bir emri olarak haram hükmüne geçmiş bulunmaktadır. Bu durum 5-6 saat süren Mekke yolculuğumuz sonrasında Kabe’yi tavaf edip, Safa ve Merve tepeleri arasında Say yapıp sonrasında traş olup ihramdan çıkmamıza kadar devam edecektir. İhram ve ihram yasakları hakkında daha detayları anlatım da sitemizde bulabilirsiniz. Ancak en fazla yapılan hatalardan olan saç ve sakal ile oynanmaması yada kokulu sabun vesaire kullanmaması için kısaca uyaralım. Türkiye’den ayrılmadan kendimize kokusuz zeytinyağı sabunlarından temin edip çantamızın bir köşesinde tutabiliriz ki ihtiyaç durumunda kullanabilelim. Yolculuk esnasında öğle namazı ve atıştırmalık için mola verilecektir.

İkindi namazı sonrasında Mekke şehrine varış ve otelimize yerleşme 1 saatlik abdest tazeleme ve istirahat sonrasında Mescid-i Harâm’a geçiyoruz. Hocamızın uygun gördüğü bir noktada kısa bir bilgilendirme sonrasında Kabe’yi selamlama, ilk duamızın yapılması sonrasında Umre tavafımıza niyet edip grup hocamız eşliğinde Kabe’yi tavaf etmeye başlıyoruz. Burada yine hatırlatmakta fayda var. Sol omuzumuz kat’i surette Kâbe’den başka yöne dönmeyecektir. Bu hatayı arkasında bir yakını veya arkadaşı olan Umreciler gafletle yapmakta ve tavaflarının geçersiz sayıldığını bilmemektedirler. Tavaf esnasındaki duaları ister size Umre öncesinde verilen kitapçıktan isterseniz umre hocanızın söylediklerini tekrar ederek okuyabilirsiniz. Yedi şavt olarak tavafımızı tamamladıktan sonra iki rekat tavaf namazı ve kana kana zemzem suyundan yudumladıktan sonra Safa ve Merve tepeleri arasında Say denilen 3 gidiş 4 dönüşten müteşekkil Hacer validemize mutabaat olarak yürüme ibadetimizi yapacağız.

*Gerek tavaf gerekse Say esnasında bu kadar mesafeyi yürüyemeyecek misafirler için ücretli olarak kiralanabilen taşıyıcılar hocanız yardımıyla ayarlanabilir. Genel manada her ikisini 150 Arabistan riyali bir ücrete yapmaktadırlar. Say sonrasında beyler hemen dış kısımda bulunan berberlere geçip orada tıraş olup ihramdan çıkabilirler. Bayan misafirler ise otele dönüp orada saçlarını kesip ihramdan çıkmaları gerekmektedir. Sonrasında otelimizde istirahat ve geceleme.

Not: Her ne kadar orada bir çok insanın bir kenarda saçlarını kesip ihramdan çıkmaya çalıştığına şahitlik etsek de bunun edebe aykırı bir hal olduğunu belirtmek isteriz. Ancak kutsal beldelerin ziyareti esnasında genel adap olan kimin ne yaptığına bakmamak gerektiğini kendimize şiar edinmemiz gerektiğini hatırlatalım ve biz doğru olanı yapalım.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

6. Gün –Arafat- Muzdelife – Mina Şeytan Taşlama Ziyareti- Mescid ul Hayf Ziyareti

Sabah namazımı Mescid-i Haram da eda edip otelimizde kahvaltımızı yaptıktan sonra genel ziyaretler için belirtilen saatte otelimizin önünde hocamız ile buluşup aracımız ile yola çıkıyoruz. Tekrar Umre yapmak isteyen misafirler odalarında Gusül abdestlerini alıp ihramları giyip yapacağımız Arafat ziyaretinden tekrar ihrama girebilirler. Umre yapmak istemeyen misafirler normal kıyafetleri ile ziyarete katılabilirler. Peygamber Efendimiz ve Hazreti Ebubekir efendimizin hicret sırasında Mekkeli müşriklerden saklanmak için çıktıkları Sevr Dağına uzaktan görüp sonrasında Hac zamanı milyonlarca Hacı tarafından akın edilen Müzdelife, Mina ve şeytan taşlama mahallerini ziyaret ettiken sonra Arafat’a geçiyoruz. Cebel-i Rahme diye bilinen kayalık tepe üzerinde hocamızın bilgilendirmesi sonrasında hocamızla birlikte Hac zamanı olduğu gibi topluca dua edip sonrasında tanınan serbest zamanda bir süre kendi halimizde tefekkür yapıp, Rabbimize gönülden bir tevbe edebiliriz. Sonrasında Peygamber efendimizin(sav) cahilliyye toplumundan uzaklaşarak uzlete çekildiği ve ilk ayetlerin nazil olduğu Hira Mağarası’nın bulunduğu Nur dağının eteklerinde hocamızdan kısa bir bilgilendirme yapılacaktır. Arzu eden misafirlerimiz ile Nur dağı üzerine bir akşam namazı sonrasında çıkılacaktır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

7.Gün- Mekke Serbest Zaman- Bireysel İbadetler- Toplu Tavaf

Tüm gün Serbest Zaman. Bizdeki serbest zaman kavramı biraz alışılageldik dışındadır. Yani diğer şirketler gibi sizi pek bir başınıza bırakmıyoruz. Hazreti Adem (a.s.) ın yaratılmasından önce dahi Allah Teala’nın Harem’i olan bu mekanın tüm özel ve birçok insan tarafından bilinmeyen yerlerinin anlatımını yapıp hep birlikte toplu tavaf yapıyoruz ve sonrasında Kâbe-i Muazzama karşısına geçip toplu dua edeceğiz sonrasında ise gönlünüzce İbadet edip vaktinizi Harem-i Şerif’te geçirebilirsiniz. Akşam namazından sonra arzu eden Umrecilerimiz ile Kur’an Kerim’in ilk ayetlerinin nazil olduğu Nur Dağı-Hira Mağarası ziyaretimiz olacaktır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]8. Gün- Mekke Müzesi Gezisi ve Hudeybiye Umresi

Sabah ve Öğle namazlarımızı Kâbe’de eda ettikten sonra otelimizden hareket edip, Mekke’nin çıkışında bulunan Mekke Kutsal Emanetler Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Burada gerek Harem-i Şerif’e ait eski eserleri gerekse eski fotoğrafı görüp güzel bir bilgilendirme alıyoruz. Sonrasında hemen yakın bir mesafede bulunan Hudeybiye isimli Mikat sınırına geçiyoruz. Hudeybiye İslam tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Gerekli bilgilendirme sonrasında tekrar ihrama girip Harem’e dönüp bir Umre daha eda ediyoruz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]9. Gün- Cennet ul Mualla Kabristanı- Cin Mescidi- Şecere Mescidi- Peygamberimizin Doğduğu Ev

Sabah namazını kılan misafirlerimiz ile birlikte kahvaltı sonrasında Mescid-i Harâm ve Kâbe civarında bulunan Cin Mescidi, Cennet ul Mualla(Makberat ul Ma’lâ) kabristanı, Şecere Mescidi ve Peygamber Efendimiz’in dünyaya teşrif ettikleri evi ve hemen yanıbaşında bulunan Şakk ul Kamer(Ayın ikiye bölünmesi) mucizesinin gerçekleştiği tepe olan Ebu Kubeys tepesi gibi yakın ziyaretlerimizi yapıyoruz. Öğle namazı için Kabe’ye dönüş. Öğle namazı sonrasında bir miktar istirahat sonrasında arzu eden misafirler ile toplu tavaf yapılacaktır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

10.Gün-Türkiye’ye Dönüş

Uçuş saatimize göre otelimizden ayrılıp havalimanına geçiyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından İstanbul’a hareket. Varış sonrasında farklı şehirlere gidecek misafirlerin iç hatlar terminaline geçişleri için personelimiz yönlendirme yapacaktır. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][nd_travel_packages_pg nd_travel_width=”nd_travel_width_50_percentage nd_travel_float_left” nd_travel_destinations=”362″ nd_travel_typologies=”” nd_travel_image_size=”medium” nd_travel_qnt=”2″][/vc_column][/vc_row]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir