Whatsapp Destek

+90 532 205 9135

Lokasyon

Fatih, İstanbul

Çalışma Saatleri

09.00 - 18.00

Taif Gezisi

Ana Sayfa

Umre Ziyaretleri

Want to Go on an Islamic Trip?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus.

Taif Gezisi

Gerek İslam tarihi açısından gerekse Mekke civarında bulunanlar açısından Taif çok önemli bir yere sahiptir. Evvela dinimiz açısından önemine değinelim sonrasında ise bu bölgenin yegane meyve sebze yetiştiriciliği yapılan kısmına geçelim.

Peygamber efendimiz hüzün yılı olarak adlandırılan ve İlk Müslümanlardan olan Ezvac-i Tahirat(Tertemiz eşler) Hatice annemiz(radıyallahu anha) ve yine Efendimiz Aleyhisselam’ın yeryüzündeki yegane destekçisi olan amcası Ebu Talip’in vefat etmesi ile Müslümanlar üzerinde artan Kureyş’in müşrik eziyetleri dayanılmaz bir hal almıştı. 3 yıldır süren baskı ve eziyetler Müslümanlar’da takat bırakmamış, gerek fakirlik gerekse hastalıklar son raddeye ulaşmıştı. Efendimiz Aleyhisselam gerek Kureyş kabilesi ile mücadele edebilmek adına gerekse tebliğini Mekke dışına da taşıyabilmek adına Taif’in yolunu tutmuştu. Orada Sakif kabilesi liderleri görüşüp onlarında desteğini arkasına almak istemişti. Burası aynı zamanda Efendimiz Aleyhisselam’ın süt annesi Hz. Halime’nin kabilesi olan Beni Sad yurduna da yakındı ve çocukluğu orada geçmişti. Ancak Sakif kabilesi ileri gelenleri orada kaldığı on gün zarfında tebliğine kulak asmayıp dalga geçtiler. Bu da yetmezmiş gibi çocuklara ve kölelere dönüş yolunca Efendimiz Aleyhisselamı taşlattılar. Efendimiz Aleyhisselam bu saldırı esnasında ayaklarından yara almış ve bir üzüm bağına sığınmıştır. Bu bağın sahipleri olan iki kardeş aynı zamanda Efendimiz a.s.ın uzaktan akrabası olmalarına rağmen yardım bile etmeyip sadece Addas isimli ninovalı bir köle ile üzüm göndermişlerdir. Hz. Addas Efendimiz Aleyhisselam’dan etkilenip oracıkta ellerini ayaklarını öpmüş ve  İslam ile şereflenmiştir. Mekke’ye dönüşü esnasında ise Cebrail(a.s.) gelerek Efendimiz’e dilerse şu iki dağı terz yüz edip Taif ve içindekileri helak edebileceği haberini getirdi ancak Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Aleyhisselam “Hayır, ben böyle bir şey istemem. İstediğim tek şey, Hak Teâlâ’nın bu müşriklerin sülbünden, Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmaksızın ibâdet edecek bir nesil ortaya çıkarmasıdır.”

Bu merhametin bir eseri olarak ilk etapta ardında bir tane ashab bıraksa da günümüzde 1 milyondan fazla bir nüfusa sahip bir memleket olagelmiştir. Taif daha önce de dediğimiz gibi çevresi dağlarla çevrili oldukça verimli topraklara sahip bir yerdir. Arabistan’ da gül üretiminin başkenti, uçsuz bucaksız üzüm bağları  ve tabii ünlü Taif balınında yetiştiği  deniz seviyesinden 1.800 metre yüksekte bulunan bir yerdir. Mekke’den  Mescid-i Harem dışında her namaz vakti sonrasında Taif Taif diye bağıran minibüs ve taksi şoförlerini görebilirsiniz. Daha önceleri Umre vizesi ile gelen misafirlerin Mekke ve Medine dışına çıkmalarına müsaade edilmezken Arabistan yönetiminin Vizyon 2030 kalkınma  ve turizm politikaları neticesinde Umre vizesi ile ziyarete gelenlerinde Taif’i gezme izinleri verilmiştir. Taif aynı zamanda Arapların sıcak yaz aylarında bile havasının serin olması sebebiyle çokca ziyaret ettikleri bir yer ve kış aylarında ise bazı yıllarda kar bile görebileceğiniz bir yerdir.