Whatsapp Destek

+90 532 205 9135

Lokasyon

Fatih, İstanbul

Çalışma Saatleri

09.00 - 18.00

Umre’de Ne Giyilir?

Umre turu kaydı yaptırdıktan sonra en önemli sorulardan birisi olan ”Umre’de ne giyilir?’‘ sorusuna kısaca cevap vermeye çalışalım. Eğer ilk varış yerimiz Medine olacaksa şayet hem bay hem de bayan misafirler gündelik kıyafetleri ile yolculuk yapacaklar ve Medine’de kalacakları süre zarfında da aynı şekilde giyinebileceklerdir. Tabii burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var, o da eğer Türkiye’ de dinimizin emri olan tesettüre riayet etmeden yapılan kıyafet seçimlerini ayırt etmemiz gerekmektedir. Orada havalar sıcak diye beylerin şort- tişört; bayanlarında açık kıyafetler giymesi gibi bir durum buraların doğası gereği çok yanlış olacaktır. Asıl itibarıyla buralara has değil ama tesettürü bir nev’i taassup sayan cahilliğimizi en azından Umre esnasında bir kenara bırakıp, gerek beylerin daha bol ve rahat pantolonlar ve uzun kollu gömlekler ve elbette bir namaz takkesi; gerekse bayanların da geniş-uzun etekler, ferace ve eşarp/şal takmalarını öneririz. Yılın her ayı sıcak bir iklime sahip olması dolayısıyla olabildiğince ince ama katlı olarak giyinilmesi tavsiyemizdir.

Şayet Mekke-Cidde üzerinden Umre’ye başlanılacaksa o zaman Türkiye’den çıkmadan önce beyler İhram olarak bilinen 2 parçadan oluşan İzar ve Rida kumaşını giyerek; bayanlar ise dinimizin emri tesettüre uygun kıyafetleri ihram olarak giyeceklerdir.

Yanımıza en az beşer adet iç çamaşırını yedek almanızı tavsiye ederiz. Otellerin hepsinde çamaşırhane bulunmakta olup, ekonomik paketler ile giden misafirlerimizin ayrıca yanlarında merdaneli makinada yıkama yapabilmek için kullanabilecekleri elde yıkama toz yada sıvı deterjan almaları gerekmektedir.

Umre’de en fazla zorlanabileceğiniz kısım özellikle Mekke Kabe’de (Harem-i Şerif)mermer üzerinde yalın ayak yürümek olabilir. Bu duruma alışık olmayan Umreciler de genellikle ayaklarda şişmeler olmakta o yüzden beylerin ihram dışında kullanmak üzere yanlarına ya kalın çoraplar yada tavaf patiği denilen aksesuarlardan temin etmeleri gerekmektedir. Mermer yüzey aynı zaman özellik Safa ve Merve tepelerinde arasında oldukça soğuk olduğundan rahatsızlığa da sebebiyet verebilmektedir.

Alt kısımda hemen akla gelen ilkleri yazalım, sizler ihtiyacınız göre bakıp kontrol listesi oluşturabilirsiniz. Tabii valizinizi hazırlarken kiloya dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Dönüşte 30kilogramı aşan yükleriniz için ek ücret ödemek durumunda kalmayın. Ayrıca yanınıza birer tane sırt çantası almanız tavsiye edilir. Uçak içerisine alabileceğiniz bu sırt çantanız 7 kilograma kadar sıvı, kesici ve delici alet içermeyen eşyalarınızı koyabilirsiniz.

-Kuran-i Kerim ve Yasin Kitapları( Oradaki yazılar farklı olduğundan zorluk olabilir)

-Rahat edeceğiniz terlikler ve hatta yedekleri(beyler önü ve arkası açık olmalı)

-Bez Ayakkabılar

-Akşamları ve sabahn erken saatleri serin olabileceğinden bir hırka

-Kokusuz zeytinyağı sabunu(ihram iken kullanmak için)

-Yeterli Miktarda İç Çamaşırı ve Çorap

-Düzenli kullandığınız İlaçlarınız-Ağrı Kesici, Bulantı ve Boğaz Pastili

-Güneş gözlüğü

-Tırnak Makası ve Saç Makası(İhramdan Çıkmak için)

-Elde Yıkama için Toz Deterjan

-Yanınızda bozulmayacak yiyecekler(Kuru Yemiş, Bisküvi, Kuru Meyve Vs.)

-Telefon ve Şarj Aletleriniz

-Pişik Kremi, Pudra ve Çatlak Kremi(Ayak Topuğu)

-Düzenli Kullandığınız Şampuanınız

-Tiryakisi olduğunuz kahve, sigara vesaire.